Segítsünk?Kutyák és macskák gondozása!!Itt és most segítünk!

Sziasztok!Mindenkit köszöntünk a honlapunkon!Ez a honlap azért készült,hogy az állatok gondozását mindenki megfelelően végezze.:)

                                   ETETÉS  Nevetés


Olyan tápokat ajánlunk, melyek kiváló minőségűek - különösen igaz ez a száraztápokra, ahol célszerű figyelembe venni, hogy tartalmaznak-e taurint, valamint azt is, hogy gátolják-e a vesebetegségek, ill. a húgykövesedés kialakulását. (pl. Royal Canin, Iams, Hills)A száraztápok előnye, hogy az egész napi adagot kimérve adhatjuk a cicának, de arra nagyon ügyeljünk, hogy friss víz mindig legyen a tálkájában.Nyers élelmiszereket lehetőleg ne adjunk a cicának, és arra ügyeljünk, hogy NYERS SERTÉSHÚST SOHA! - mivel az tartalmazza azt a vírust, mely az Aujeszky-betegséget okozza.Teljes értékű tápok mellé nem szükséges külön vitaminokat adni, hiszen akár a túladagolás veszélye is fennállhat.Ha száraz tápot kap a cicus akkor gondoskodjunk elegendő folyandékról is.(Desdemónám házikoszton és tápon él, ezenkívül néha kap vitaminokat is, főleg a téli időszakokban )




jcica.jpg


               KISKORÁBAN VALÓ ETETÉSimages.jpg



A kölyköket már fiatalkorban rá kell szoktatni a sokoldalú táplálkozásra, 4-5 hónapos korukra kialakul az ízlésük, ezen később már nagyon nehéz változtatni, előfordulhat, hogy az ilyen macskák inkább nem esznek semmit, ha nem kapják meg a számukra kedves eledelt. A kismacskákat 8-9 hetes korukig az anyjuk eteti, azonban 5-6 hetes koruk körül megkezdhetjük a kiegészítő táplálást. Adjunk nekik felváltva zabpehelyből vagy grízből álló pépet 7,5%-os konzervtejjel dúsítva és tojássárgáját mézzel összekeverve. Ehhez adhatunk megsütött darált marhahúst fűszerek nélkül, kézmelegen. A kicsik hasát minden étkezés után masszírozgassuk egy kicsit, így serkenthetjük az ürítést. 3-4 hetes korban már ehet a cica konzervételt is. A kereskedelemben kaphatók külön kismacskáknak készült konzervek.

A helyesen táplált kismacska jól ki van párnázva, szeme tiszta, szőrzete tömött, pehelypuhaságú gyerekbunda, figyelmes és élénk.


      MIT NE ADJUNK A CICÁKNAK??? FONTOS!!



cukrot (emésztési zavar),marhainat (nyelőcső-eltömődés),sok tehéntejet (hasmenés),nyers sertéshúst és belsőséget (Aujeszky-féle betegség)sok májat (A-vitamin-túladagolás),fűszeres ételeket (gyomorhurut),fagyott húsokat (gyomorgyulladás, hasmenés),műanyag héjú húsárut, szalámivéget (bélelzáródás).


lalalalala.jpgCICATAPPANCS:))


                                           ALOM!


Hány dobozt vegyünk?

Mindig eggyel több almos dobozunk legyen, mint ahány macskánk van. Tehát, ha egy cicusunk van, két dobozra lesz szükségünk; ha két macskánk van, akkor háromra. Ha az otthonunk kétszintes, mind a két szinten alakítsunk ki egy-egy macskaillemhelyet.

Mekkora legyen a doboz?

A doboznak elég tágasnak kell lennie ahhoz, hogy a macska meg tudjon fordulni benne. Ne vásároljunk túl kicsi dobozt csak abból a megfontolásból, hogy minél jobban rejtve maradjon a szem elől. Macskatulajdonosunk vagyunk: ezt a tényt ismerőseinkkel is el kell fogadtatnunk. Tehát ha a doboz túl kicsi, a macska egész egyszerűen nem fogja tudni, hogy mire jó, és más helyet keres, ahol könnyíthet magán. Kölyökmacskánál az is problémát okozhat, ha a láda túl nagy. Ne legyen a doboz a macska méretéhez képest óriási, különben az állatkának minden alkalommal "meg kell másznia" a monstrumot, ha ki akar menni a "fürdőszobába". Legyen arányos méretű a doboz, és ahogy nő a cica, biztosítsunk számára egyre nagyobbat.

Fedeles vagy fedél nélküli macskavécét vegyünk?


macskavécé, szagmentes macskaalom
fedeles, szagmentes macskavécé

Fontos kérdés. Léteznek fedeles és fedél nélküli, nyitott változatok. Ha fedett vécét használ a cicus, győződjünk meg róla, hogy könnyen, akadály nélkül tud ki-be járkálni. A fedeles dobozok közül azok az ideálisak, melyek illesztése megakadályozza, hogy az esetleg spriccelő vizelet oldalt kicsorogjon. Ne feledjük azonban, hogy sok macska nem szeret "bezárva" lenni, amikor a legvédtelenebb, legkiszolgáltatottabb helyzetben van. A macskák szeretik látni, ki jár-kel körülöttük, amikor a dolgukat végzik, hogy adott esetben sietve befejezhessék a műveletet. És amit a macskák kifejezetten nem szeretnek, az a váratlan meglepetés, így előfordulhat, hogy ha a doboz fedett, egyszerűen nem fognak bemenni.


A macskavécé ideális helye

Az egyik legfontosabb szabály, amit egy macskatulajdonosnak tudnia illik, hogy az almot nem szabad a macska ételes tálja vagy fekvőhelye mellé rakni. Nem szeretnek ugyanis ugyanott "kimenni", ahol táplálkoznak vagy pihennek. Ha a dobozt túl közel rakjuk a macska "ágyához", előfordulhat, hogy keres magának egy komfortosabb, félreeső vécét, mondjuk a heverő mögötti eldugott sarokban, jó messze az alvó- és étkezőhelyétől.

Az almos dobozt helyezzük egy nyugodt, csendes helyre, ahol nincs nagy fogalom. Szóba jöhet az illemhely vagy a fürdőszobába. A ládát helyezzük el az egyik sarokban (ne központi helyre), hogy a macska nagyobb biztonságban érezhesse magát. Ha csak két irányba kell figyelnie négy helyett, és látja, hogy vécézés közben is van menekülési útvonala, nyugodtabban fogja a dolgát végezni.

Ha több macskánk van, nem árt, ha tekintettel vagyunk kis ragadozóink területvédő szokásaira és a közöttük fennálló hierarchikus viszonyra is. Ennek megfelelően az almos dobozokat rakjuk egymástól jó messze, hogy elkerüljük a területvédő csatározásokat és ne kelljen az egyik cicának a másik területét "megsértenie".

Milyen macskaalmot válasszunk?


macskavécé, macskaalom
könnyen használható macskavécé

A macskák természetes körülmények között a szabadban, puha földbe kapart kis mélyedésbe végzik a dolgukat, majd elkaparják, betemetik az ürüléket. A lakásban tartott macska esetén az alom helyettesíti a kinti földet. Adott a kérdés. mi a legideálisabb anyag, ami erre a célra szóba jöhet? Számos különböző típusú alom létezik, amelyből választhatunk, ideértve az agyag-alapanyagú, illetve a növényi alapanyagú almokat. Egyes macskák egyszerűen nem hajlandók bizonyos anyagokra végezni a dolgukat, illetve vannak cicák, amelyek két különböző típusú alomra szeretnek járni, attól függően, hogy kis- vagy nagydolgukat végzik. A választás tehát ízlés dolga mind a gazda, mind a kedvenc részéről. Előfordulhat, hogy egyes macskák a finom homokot részesítik előnyben, mások a darabos, durvaszemcsés almot.

A legtöbb gazdi azt a fajta almot szereti, amelyben összeáll az "elhasznált" rész, esetleg szagtalanító hatása is van. Az is szempont lehet, hogy az alom környezetbarát legyen. A lényeg: a választék széles, így minden macskatulajdonos viszonylag könnyen megtalálhatja a cicája számára ideális almot.

Az agyag, vagy a zeolit jól magába szívja a nedvességet és a szagokat, így jó eséllyel jöhet szóba, mint a friss kerti föld helyettesítője. A nagyszemcsés granulátum formájában forgalmazott termékek - bár környezetbarátok és jó nedvszívó képességgel rendelkeznek - gyakran porzanak, és a macska a talpán széthordhatja a lakásban. A finomszemcsés változat azért előnyös és igen elterjedt, mivel kis csomókba összeáll benne a nedves, szennyezett rész, így könnyen el lehet távolítani. Ha ilyen almot használunk, a dobozt is könnyebb lesz tisztán tartanunk.

A környezetbarát almok legtöbbször újrahasznosított anyagokból, például újságpapírból állnak. Készülhetnek továbbá biológiailag lebomló agyagokból, úgy mint búzából, kukoricából és faforgácsból, amelyek a hulladéklerakókban könnyen lebomlanak. Ezek közül néhány állaga a finom homokéhoz hasonlít, míg a többi granulátumként kerül forgalomba. De milyen alapon válasszunk? Lehet, hogy a gazdi szeretné elkerülni a finom alommal járó port, a macska viszont vonakodik attól, hogy a durvaszemcsés alomban az ürülékét fáradságos munkával sziklahegyekkel fedje el. A döntés tehát nem mindig egyszerű.

A szilikagél-alom az elmúlt években vált igen népszerűvé. A tiszta, apró műanyag gyöngyök látványa kellemes és a szagokat is jól magukba szívják. Ez a fajta macskaalom általában hosszabb időre, 3-4 hétre is elegendő. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az alom korlátozott mennyiségű nedvességet képes magába szívni, így végül cserére szorul. A gyöngyökkel egyébként nem árt vigyázni: ha kiborul a doboz, egy pillanat alatt szerteszét gurulnak a lakásban.

Ha már rátaláltunk az ideális alomra, ne váltogassuk a különböző típusokat, tartsunk ki annál, amelyik bevált. Ne vásároljunk havonta más és más fajtájú almot az aktuális akciós ajánlatoknak megfelelően. A macskák igen érzékenyek, így a gyakori újítások az alomra járási szokásaikat is nagyban befolyásolhatják, megzavarhatják.

Milyen gyakran cseréljük az almot?

Az ürüléket és az alom vizelettől nedves részeit naponta távolítsuk el egy megfelelő nagyságú lapátkával. A rendszeres lapátolással megelőzhetjük, hogy az alom kellemetlen szagok forrása legyen és a macska számára is vonzó illemhely marad. A szennyezett alom mennyiségétől és az esetlegesen megjelenő szagok intenzitásától függően rendszeresen takarítsuk ki a ládát és töltsük fel tiszta alommal. A tiszta alommal való feltöltés előtt mosószeres melegvízzel mossuk ki a dobozt, ügyelve arra, hogy a mosószert alaposan öblítsük le. Soha ne tisztítsuk a dobozt erős vegyszerekkel, mert ezzel megkockáztatjuk, hogy a macska kifinomult szaglószerve nem kívánt változásként fogadja a beavatkozást.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 4
Heti: 2
Havi: 15
Össz.: 2 720

Látogatottság növelés
Oldal: Cicák gondozása.
Segítsünk?Kutyák és macskák gondozása!!Itt és most segítünk! - © 2008 - 2024 - allatokgondviseles.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »